Inventi logo
Automatizace testování mobilního bankovnictví
ČSOB
#Java
#Spring
#Maven
#TestNG
#Lombok
#Bamboo
Automatizované testování
PoC projekt
Zvýšení efektivity testování
Striktní zadání projektu
csob.jpg
5
Vývojářů
5
Testovaných scénářů
6500+
Řádků kódu
Výzva
Výzva
ČSOB doposud provádělo testování svého mobilního bankovnictví manuálně. Potřebovali si ověřit, že automatizace regresního testování je pro ně cesta správným směrem. Vypsali proto PoC projekt na vytvoření skriptů pro 5 základních testovacích scénářů. Vypsaný projekt se řídil přísnými guidelines s předem určenými technologiemi. Do výběrového řízení jsme šli, i když jsme projekt takového charakteru ještě nedělali. Byla to pro nás výzva, kterou jsme se rozhodli přijmout.
45881.jpg
Řešení
Naše řešení
Cílem projektu bylo vytvořit automatické testy na pět základních scénářů pro dvě bankovní aplikace, pro iOS a Android a dvě testovací prostředí. ČSOB požadovalo vývoj v jazyce Java s pomocí nástrojů Appium a Selenium. Samotné testy měly běžet na TestNG testovacím frameworku. Velkou výhodou pro nás bylo, že jsme s těmito technologiemi měli zkušenosti už z dřívějška. Největší výzva tak pro nás ležela jinde. Před začátkem práce na skriptech samotných jsme museli od základu vytvořit architekturu core tříd a metod, které obsluhují vše kolem automatizovaných testů od správy životního cyklu testů, obsluhy testovacích dat až po reportování výsledků. Povedlo se. Po intenzivním vývoji jsme vytvořili kompaktní řešení pro automatizaci procesu testování (celé řešení má aktuálně více než 6500 řádků kódu). To každý den o půlnoci zkontroluje aktuálnost testované verze, otestuje bankovní aplikaci ve všech prostředích a vytvoří chybový report. Bez zásahu testera. Na cestě k cíli nám velmi pomohla otevřená komunikace s klientem a striktní, ale podnětná code reviews z klientovy strany.
Výsledek
Výsledek
Jsme hrdými autory frameworku pro automatizované testování a samotných automatizovaných testů mobilního bankovnictví v ČSOB. Klient se přesvědčil o tom, že automatizované testování je směr, který pro něj má smysl. V budoucnosti se jím bude chtít ubírat dále. A pro nás to byla obrovská zkušenost. Ačkoli se jednalo o PoC projekt, byl to pro nás milník, který naše know-how a myšlení o automatizovaném testování posunul o velký kus dopředu. Ověřili jsme si, že na to máme.
Technologie
Technologie
#Java
#Spring
#Maven
#TestNG
#Lombok
#Bamboo
5
Vývojářů
5
Testovaných scénářů
6500+
Řádků kódu