30. den

17. května 2021

Ta příroda je boží

30. den (autor: Ivča)

K našemu údivu se probouzíme do slunného dne. Preventivně koukáme na předpověď a má být hezky. Rozhodneme se vyrazit na výlet. Na internetu nacházíme přírodní rezervaci Ropotamo, kousek od Primorska. Také čteme, že zde jezdí i loď. Bohužel loď má sezónu až od 15.6. Ale to nám nevadí, rozhodneme se tam dojet a prozkoumat okolí.
Zde nacházíme cestičku z prken. Vydáme se po ní. Jdeme lesíkem a okolo nás mokřady. Je to nádhera. Dlouho netrvá a dojdeme k molu. Chvíli se kocháme okolím. Ta příroda je prostě boží. Bohužel tady jiná cesta ani turistická trasa nevede. Rozhodneme se tedy vyrazit směrem na jih. Chceme se podívat, kam bychom se mohli ubytovat, až se sem vrátíme.
Nacházíme kemp Oazis za městečkem Lozenets. Kemp vypadá slušně, asi ho pak navštívíme. Hned vedle kempu vyrůstá obrovský komplex hotelů a apartmánů, přímo u pláže. Na pláži se také staví. Vypadá to, že zde bude bar s přístřeškem. Shadowa si všimne pejsek, který se s paničkou vyhříva na sluníčku. Pejsek se pomalu přibližuje. Za pejskem jde panička, aby ho přivovala zpět. Pejsek se stále přibližuje, až je u Shadowa. Pejsek je stejně velký jako Shadow a řekla bych, že i o trochu mladší. Hned si padli do noty a byli kamarádi. To bylo písku kolem.
Ve městě Lozenets se rozhodneme občerstvit místní kuchyní. Našli jsme hned jednu na náměstí. Mají menu napsané rukou. Já se svým mobilním překladačem jsem ztracená. Hanka s Petrem si přeloží skoro celý jidelní lístek. Já už od začátku Bulharska mám chuť na smažené brambory/hranolky. Proto si objednávám opečené brambory s karbanátkem a Hanka s Petrem si dávají plněné papriky. K pití si s Hankou dáváme místní pivo Burgasko a Petr jako náš řidič si dal colu. Plněné papriky donesli se smetnovou omáčkou a chlebem. Opravdu výborné. Mě jídlo donesli trochu déle, ale i tak se vyplatilo čekat. Brambory osmažené na tenké plátky a k tomu jejich bylinný karbanátek. Delikátní.
Po obědě se vydáváme na nákup. Zjišťujeme, že o město dál, Carevo, se nachází lidl. Jedeme tam. Hanka s Petrem jdou nakoupit. Teď můžeme vařit o sto šest.

Intermenzzo z Prahy (autor: Fíla)

Doris, Jawa 350/640, je už téměř nachystaná na odjezd. Zbývá mi dokreslit SPZ, aby mě opět nevyhodili z STK. Kapotáž je přeházená na cestovní verzi, řetěz dopnut, vyměněna guma na unašeči rozety, vyčištěna nová brzdová pumpa, do které konečně půjde chytit zrcátko. Zbývá jen počkat, až mi vystaví novou debitní kartu. Počasí je zatím nakonec dobré, takže jakmile přijde karta, zatáhnu za plyn a během dvou dalších dnů se přemístím za zbytkem zpět do Bulharska.